Loydu.com'a Hoşgeldiniz

Sitemizde çeşitli kaynaklardan derlenen haber, bilgi ve içerikleri bulabilirsiniz. Şikayet ve telif bildirimleriniz için lütfen tıklayın.

Domain Backorder Nedir?

Domain Backorder Nedir?

Domain Backorder Nedir? Sahip Olmak İstediğiniz Alan Adına Artık Çok Daha Yakınsınız!

Domain Backorder Nedir?

Domain Backorder Nedir?

Sahip Olmak İstediğiniz Alan Adına Artık Çok Daha Yakınsınız!

Backorder Nedir?

Backorder, silinmeyi bekleyen alan adlarının yeniden kayda müsait olacakları anı takip eden özel bir servistir. Diğer tüm taleplerden önce kayıt işleminde öncelik sağlar.

Backorder nedir?

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması, birçok yeni siber iş alanının da oluşmasına sebep oluyor. Oluşan bu siber birimler, kullanıcıların internet ortamında karşılaştıkları problemleri  çözmelerine yardımcı olurken, oluşacak herhangi bir ihtiyaca çözüm üretmek için de hazır olmuş oluyor haliyle. İnternet ortamında en önemli konulardan biri kullanıcılara ait alan adı kuşkusuz. İnternet üzerinde herhangi bir işlem yapmak isteyen bir kullanıcının öncelik olarak yapacağı şey kendisine bir alan adı seçmek olmalı. Ancak istediğiniz alan adına sahip olmak her zaman mümkün olmayabilir tabi. Bunun nedeni ise istenilen alan adının daha önce başka bir kullanıcı tarafından seçilmiş olması. Alan adı bir diğer adı ile domain, bir kurum, kuruluş ya da herhangi bir kişiye ait olan web sitesinin, internet ortamı üzerindeki adresi anlamına gelir. İstediğiniz alan adı yani domaine sahip olamıyorsanız, bunun çözümü için backorder adı verilen sistem ile sahip olma şansınız çok yüksek.

Backorder

Backorder, kullanmak istediğiniz web sitesi isminin daha önceden alındığı durumlarda, web sitesinin kullanım süresi dolduğu zaman o domaine sizin sahip olmanızı sağlayan bir sistem. İstediğiniz alan adı sizin için çok önemli ve aynı zamanda bir başkası tarafından kullanılıyorsa, backorder hizmeti sağlayan firmalar aracılığıyla alan adını takip edebilir, daha önceki kullanıcının, kullanım süresi sona erdiğinde çalıştığınız backorder firması sizin için o alan adını rezerve edebilirsiniz. Backorder işlemi yapmayı düşünüyorsanız, istediğiniz alan adına sahip olabilme şansınızı artırmak amacıyla iyi bir backorder firması ile çalışmalısınız. Fakat backorder firmalarının taleplerinizi belli bir ücret karşılığında gerçekleştirdiğini bilmenizde de fayda var. Bu ücretler sabit bir tutar olmamakla birlikte, firmadan firmaya da değişiklik gösterebilir. Bazı backorder firmaları, istediğiniz alan adı için başka bir firmada oluşturulmuş bir talep var ise sizin isteğinizi kabul etmeyebilir. Bazı firmalarda da var olan bir alan adı için ilk başvuru yapan kişiye alan adına yani domaine sahip olma şansı verilebilir. Yani ilk başvuru yapan kişi alan adına sahip olduğu için diğer talep edenler alan adı başvurusu yapamaz. Buna ek olarak açık artırma yolu ile alan adı tedarik eden firmalar da var. Buradaki mantık, istenilen alan adına en yüksek teklifi veren kullanıcının sahip olması. Yapılan açık artırmalarda fiyat, katılım oranına göre farklılık gösterebilir. Eğer domain için çok fazla başvuru var ise, teklifler artacağından fiyat da bir o kadar artabilir.

Alan Adı

Süre Bitimi

 

Askıda Periyodu

0 - 45 gün

 

Kurtarma Periyodu

30 gün

 

Natro Backorder

5 gün


Dünya Haberleri Kategorisinden Haberler