Loydu.com'a Hoşgeldiniz

Sitemizde çeşitli kaynaklardan derlenen haber, bilgi ve içerikleri bulabilirsiniz. Şikayet ve telif bildirimleriniz için lütfen tıklayın.

Jan Koum Kimdir ?

Jan Koum Kimdir ?

Jan KoumHakkındaJan Koum(24-02-1976)24-02-1976 (yaşı 42)Kiev, UkraynaİkametSanta Clara, Kaliforniya, ABDMeslekGirişimciAktif Yıllar1994-BurcuBalıkJan Koum 24 Şubat 1976 'da Ukrayna ? Kiev '...

Jan KoumJan KoumHakkındaJan Koum
(24-02-1976)24-02-1976 (yaşı 42)
Kiev, UkraynaİkametSanta Clara, Kaliforniya, ABDMeslekGirişimciAktif Yıllar1994-BurcuBalık

Jan Koum 24 Şubat 1976 'da Ukrayna ? Kiev 'de dünyaya gelmiştir. 1992 'de ailesiyle ABD 'ye taşınan meşhur girişimci, babasını 1997 'de kaybetmiştir. Amerika 'ya gittiği sırada 16 yaşında olan Jan Koum, yeni ülkeye uyum sağlamada kayda değer zorluklarla aleyhinde karşıya kaldı. Annesi para galip gelmek için bebek bakıcısı olarak çalıştı ve meşhur girişimci de bir bakkalda temizleme yapmaya başladı.

Lisede programlamayla ilgilenmeye başlayan Jan Koum, 18 yaşındayken eğitimini tamamladığında kabiliyetli bir bilgisayar ağı mühendisiydi. San Jose Eyalet Üniversitesi 'ne kaydoldu ve hala öğrenciyken küresel muhasebeciler Ernst &, Young 'la bir güvenlik testi uzmanı olarak çalışmaya başladı.

Jan Kuom, şirketin reklam sistemindeki emniyet seviyelerini gözden geçirmek için Yahoo adlı yeni arama motorunu denetledi ve çalışırken, Yahoo 'nun en eski çalışanlarından biri olan Brian Acton 'la tanıştı. Her iki adam da birbirlerine benziyordu ve derhal bir uyum yakaladılar.

Birkaç ay sonra Yahoo 'a bir altyapı mühendisi olarak katılan ve San Jose Eyalet Üniversitesi 'ne devamlı Jan Koum, Yahoo 'ya katılmasından birkaç gün daha sonra bir sistem çöküşü yaşandı ve o sırada eğitimine devam etmesi nedeniyle ikisi arasında seçim yapması gerektiğini kasıtlı olarak işini seçim etti. Koum ve Acton dokuz sene Yahoo 'da birlikte çalıştı. Bu zaman zarfında yalnızca iyi arkadaş oldular, bununla birlikte seri gelişen sosyal medya dünyasıyla ilgilendiler. Fakat Yahoo, onlara sosyal medyayı keşfetme fırsatı sunmadı, böylece 2007 'de işlerinden ayrıldılar.

Hem Koum hem de Acton bir sene herhangi bir şey yapmadı ve Güney Amerika 'ya gitti. ABD 'ye döndüklerinde ikisi de Facebook ve Twitter 'a kişisel olarak başvuruda bulundu ve her iki şirket de reddetti. 2009 'da Jan Koum yeni bir iPhone satın aldı. Açılması için ilk App Mağazalarından birini ziyaret ettiğinde, piyasanın iPhone uyumlu uygulamalar için sunduğu potansiyelini gördü. Bu ona bir fikir verdi. Fikrinden Acton 'a bahseden ünlü girişimci ve arkadaşı, 24 Şubat 2009 'da WhatsApp Inc. adlı yeni şirketi kurdu. Şirketin esas ilkelerinden biri de hiçbir şekilde reklam geliri kabul etmemesiydi.

İkili, 2010 yılının başında WhatsApp Messenger 'ı kullanıcılara sundu. O sırada uygulamaya benzer diğer bir tatbik yoktu ve kısa sürede WhatsApp kullanıcılar arasında popülerleşti. Uygulamanın büyüyen popülaritesi, kurucuların ek girişim sermayesi edinmesini sağladı. WhatsApp kullanıcı tabanı aylar boyunca kararlı bir şekilde büyüdü ve Şubat 2013 'e değin takriben 200 milyon etkin kullanıcıyı bünyesine kabul etti. WhatsApp 'ın gelişen popülaritesi, 2014 'te WhatsApp 'ı 19 milyar ABD doları tutarında satın alan sosyal ağ devi Facebook 'un ilgisini çekti. 2016 'ya kadar WhatsApp, bir milyar kullanıcı tabanıyla en popüler mesajlaşma uygulaması haline geldi.

Jan Koum 'un Aldığı Ödüller

Jan Koum ve Brian Acton, 2015 Yılının Kurucu kategorisinde 8. Yıllık Çerez Ödülleri 'nde ikinci olmuştur.

Jan Koum 'un Kişisel Hayatı

Jan Koum 1996 'da San Jose 'deki devlet mahkemesinden kısıtlama emri aldı. Sözlü ve bedenen eski kız arkadaşını tehdit etmekle suçlanıyordu. N,yet zamanlarda bu şekilde davrandığını kabul eden girişimci, pişmanlığını dile getirdi.

2000 'de annesini kanserden kaybetmiştir.


Kimdir Kategorisinden Haberler