Loydu.com'a Hoşgeldiniz

Sitemizde çeşitli kaynaklardan derlenen haber, bilgi ve içerikleri bulabilirsiniz. Şikayet ve telif bildirimleriniz için lütfen tıklayın.

NASA'nın öbür yıl Rusya'nın ISS'den çıkışı amacıyla zorunlu yer planları olduğu bildirildi | Teknoloji

NASA'nın öbür yıl Rusya'nın ISS'den çıkışı amacıyla zorunlu yer planları olduğu bildirildi | Teknoloji

Roscosmos'un papaz adayı atanan başkanı Yuri Borisov, geçtiğimiz günlerde Rusya'nın Uluslararası Mekân İstasyonu'ndan 2024'ten devam çekildiğini duyurdu. NASA ve Rusya'nın alan ajansı, i...

Roscosmos'un papaz adayı atanan başkanı Yuri Borisov, geçtiğimiz günlerde Rusya'nın Uluslararası Mekân İstasyonu'ndan 2024'ten devam çekildiğini duyurdu. NASA ve Rusya'nın alan ajansı, istasyonu çalışır durumda sürdürmek göre hiç durmadan çalışıyor ve ikincisinin çıkışı ISS operasyonlarını değiştirecek serseme çeviren. Kıtı Kıtına Reuters'e uygun, NASA, Rusya beraber ABD arasında gelişen gerilimin ışığında, Borisov duyurusunu yapmadan ve bile Ukrayna'nın işgali başlamadan kaba önce bu gibi yaklaşık olasılığa hazırlanıyordu.

Reuters kaynakları, NASA ve Ak Saray'ın başka yılın sonlarında ISS uygun zorunlu ayaklık planları hazırladığını söyledi. Bu planlar, Rusya pat diye ayrılırsa astronotları istasyondan çekmenin yollarını ve ISS'yi Rus donanımı olmadan çalışır durumda tutmanın yollarını içeriyor. ABD modülü, istasyonu dengede ses yükseltme ve güneş enerjisi dizilerini kullanarak çalışması için gereksinim duyduğu elektriği sağlarken, Roscosmos'un modülü, savrulan laboratuvarı yörüngede kalmak için zamanı gelmiş iticilere sahiptir. Ve böyle NASA'nın davetsiz sehpa planlarının, istasyonu planlanandan yıllar önce elden çıkarmanın yollarını incelemeyi hem de içerdiği bildiriliyor.

belli ki NASA, müteahhitlerin alan istasyonunu yörüngeden çıkarmanın yollarını bulmaları uygun geçtiğimiz haftalarda geleneklere göre bir dilek oluşturmaya çalışıyordu. yine de, ajans, ISS'yi Rusya olmadan bile yörüngede tutma umuduyla özgül yer şirketlerini zorunlu durum planlamasına kapsayan etti. Kaynaklar, Boeing'in Rusya'nın iticileri olmadan ISS'yi nasıl denetim edeceğini keşfetmek amacıyla önceden biraz makine mühendisi ekibi oluşturduğunu söyledi. SpaceX başkanı Elon Musk hem de bir kat daha başta, eski Roscosmos direktörü Dmitry Rogozin, Batılı'nın Rusya birlikte işbirliğini engellemesi halinde "ISS'yi kontrolsüz yörüngeden çıkmaktan kimin kurtaracağını" sorarak ülkesine yönelik Batıya Ait yaptırımlarını eleştirdiğinde bağış etmekle ilgilendiğini ibare etmişti.

Haziran ayında, Northrop Grumman, Cygnus kapsülünü kullanarak istasyonun yörüngesini gelecekteki operasyonlar dolayı başarıyla ayarlayabildi ve arkasında ISS'ye bağlandı. Reuters kaynakları, SpaceX'in yer aracını istasyonun yörüngesini artmak uygun egzersiz olasılığını de araştırdığını söyledi.

Borisov, Rusya'nın basım göre demin amma hikâye belirlemediğini, anca yükümlülüklerini yerine getireceğini ve ayrılmadan öncelikle ortaklarına biraz sene önceden duyuru vereceğini söyledi. Roscosmos ve NASA, aka olasılıkla Rusya programdan ayrılana öyle bilinen amma şekilde çalışmaya uygulama edecek. Üstelik alışık zamanda ISS'ye yapılan Crew Dragon ve Soyuz uçuşlarında makam değiştirmeyi akseptans ettiler.


Teknoloji Haberleri Kategorisinden Haberler