Loydu.com'a Hoşgeldiniz

Sitemizde çeşitli kaynaklardan derlenen haber, bilgi ve içerikleri bulabilirsiniz. Şikayet ve telif bildirimleriniz için lütfen tıklayın.

Türkiye 20. Yüzyıla Veda Ederken, Doksanların Mirası

Türkiye 20. Yüzyıla Veda Ederken, Doksanların Mirası

 Doksanlar, kuvvetli yaklaşık muhalefeti, dinamik yaklaşık işçi hareketini ve düşme yaklaşık eylemliliği taşıyan, sokağın söz sahibi olduğu amma dönemdir. Askerce sarsıntı aşağ?...

 
Doksanlar, kuvvetli yaklaşık muhalefeti, dinamik yaklaşık işçi hareketini ve düşme yaklaşık eylemliliği taşıyan, sokağın söz sahibi olduğu amma dönemdir. Askerce sarsıntı aşağı ezildiği düşünülen sol dinamiğin ve toplumcul muhalefetin yaklaşık dizi eylemlilikle sesini yükseltmesi ve siyasal alana etkin biçimde dahil olması ders tarihi uğrağı ayrıksı kılan ilk faktör sayılabilir. Türkiye siyasetinin iki kırılgan konusu veya siyaset bilimi literatüründe kullanıldığı biçimiyle "iki baş ağrısı alanı" olan Kürt meselesi ve politik İslam, bu dönemde çarpıcı biraz görünürlük kazandı. İki kafa ağrısı alanına devlet aygıtının gösterdiği pislik, devletin tez canlılık repertuarı dair zorunlu ipuçları sunmaktaydı. Dönemin, rejimin baba unsurlarınca problem alanı kadar tariflenen bu iki avantaj açık havada kimi başka belirleyeni şüphesiz neo-özgürlükçülük ve ona ortaklık eden gelişmelerdi.
Bugünü iyi anlamak adına sıklıkla kendisine referansta bulunulan amma uğrağa araz yapan doksanlı yıllar, günümüz siyasal oyuncu ve süreçlerinin ters dönük izlerini sürmede hoşsohbet bilimciler uygun doğurgan yaklaşık seviye sunuyor. Elinizdeki derleme, konu sürecin günümüzle bazı dizi benzerliğin yanı sıra belirgin benzemezlikleri hem barındırdığı iddiasından yola çıkarak doksanlarda Türkiye 'hem siyasetin üstüne yükseldiği toprağı, dayandığı malzemeyi tartışan yazılardan oluşuyor. "Bazı mirasın güncelliği" teması fazla izafi dönemecin etken dinamiklerini sorgulamaya soyunan bu çalışma, siyaset bilimi öğrencilerine, doksanlara etrafında panoramik biraz görünüm sunuyor.


Eğlence-Kültür Kategorisinden Haberler